Stavím chytrou domácnost – 4.díl

V posledním díle jsem slíbil, že si ukážeme jakým způsobem vytvořit řešení pro ovládání chytré domácnosti, tak aby jsem do něj mohli kombinovat více prvků od různých výrobců a zároveň, aby ovládání nebylo závislé pouze na aplikaci v mobilním telefonu. Nebudu se zde dlouze rozepisovat o možných platformách, jejich opravdu hodně. Většina z nich funguje na otevřeném kódu tzv. opensource a namátkou zmíním openHAB, Domoticz, Jeedom, Home Assistant.

Já svoje řešení postavil na poslední zmiňované aplikaci Home Assistant. Možností jak nainstalovat a rozeběhnout HA (Home Assistant) je celá řada, od vyřazeného počítače s distribucí Linuxu, přes Raspberry Pi až k možnosti spustit celé řešení v kontejneru pomocí tzv. Dockeru, kteří může běžet na různých platformách Linux, Windows a dalších operačních systémech. Pozornému čtenáři neujde, že jsem v druhém díle zmiňoval, že hlavním „mozkem“ mojí chytré domácnosti je datové úložiště NAS Synology, kde lze pomocí balíčků rozšíření instalovat různé aplikace. Jednou z nich je právě Docker. Pokud tedy vlastníte NAS od Synology a chcete si vyzkoušet instalaci aplikace pro chytrou domácnost Home Assistant zkuste to podle návodu níže.

 

Instalace Dockeru na NAS Synology

Docker je jednoduchá virtualizační aplikace umožňující spouštět v systému DSM tisíce zásobníků vytvořených vývojáři z celého světa. Nesmírně populární vestavěné úložiště, Docker Hub, umožňuje vyhledávat sdílené aplikace od jiných talentovaných vývojářů.

Před samotnou instalací HA na NAS je nutné nejprve nainstalovat Docker. V DSM rozhraní NASu v aplikaci „Centrum balíčků“ vyhledáme „docker“ a spustíme jeho instalaci.

 

Instalace a spuštění kontejneru Home Assistant 

Home Assistant je bezplatný open-source software pro automatizaci domácnosti navržený jako centrální systém řízení domácí automatizace pro ovládání technologie inteligentních domů . Samotný „základní“ aplikační software Home Assistant je napsán v Pythonu a jeho hlavní zaměření je na místní ovládání a ochranu soukromí.

Otevřeme nainstalovaný balíček Docker a přejdeme k instalaci HA. V aplikaci Docker přejdeme na záložku „Registr“ a vyhledáme „homeassistant„, dále klikneme na „Stáhnout“ a z výběru zvolíme „latest„.

Po kliknutí na „Vybrat“ se spustí stahování kontejneru Home Assistant. Chvilku to bude trvat,  protože aktuální kontejner má velikost asi 1 GB.

Po dokončení stahování přejděte na záložku „Obrázek“ a vyberte homeassistant / home-assistant:latest.

Klikněte na „Spustit„. Nyní vytvoříme kontejner pro Home Assistenta.

 

Zaškrtněte políčko „ Použití kontejneru s vysokým oprávněním spuštění “ a poté klikněte na  „Rozšířená nastavení“ . Postupujte podle pokynů na obrázku níže.

Na záložce „Rozšířená nastavení“ zaškrtněte „Povolit automatické restartování“ a přejdeme na záložku „Svazek“.

Na záložce „Svazek“ zvolte „Přidat složku“ a vytvořte pod složkou „Docker“ další složku „homeassistant“ a ve složce homeassistant vytvořte ještě podsložku „config

Nakonec zvolíme „Vybrat“ a dokončíme nastavení tím, že do pole „cesta pro navázání“ zadáme „/config“ a přejdeme na záložku „Síť„.

Na záložce „Síť“ zaškrtneme „Použít stejnou síť jako hostitel Docker“ a přejdeme na poslední záložku „Prostředí“

POZOR toto nastavení nelze později změnit bez kompletní přeinstalace kontejneru. Pokud nezvolíte „Použít stejnou síť jako hostitel Docker“ tak HA nepoběží v síti hosta a některé integrace nemusí fungovat.

Na záložce „Prostředí“ přidáme kliknutím na „+“ novou proměnnou a hodnotu. Do pole proměnná zapíšeme „TZ“ a do pole hodnota zadáme „Europe/Prague„. Nakonec klikneme na „Použít

Instalaci kontejneru dokončíme kliknutím na „Další„. Před samotným dokončením zkontrolujeme zaškrtnutí volby „Spustit tento kontejner po dokončení průvodce“ a dáme „Použít

Hotovo. Na záložce „Zásobník“ vidíme hotový a spuštění kontejner.

 

První spuštění Home Assistanta

Pokud jsme udělali vše podle návodu výše, běží nám nyní na NASu v aplikaci Docker kontejner s Home Assitentem. Zdali tomu tak je, ověříme tím, že otevřeme náš webový prohlížeč a zadáme adresu:

http://SYNOLOGY-IP-ADRESA:8123/

Zadáme jméno, heslo a  vytvoříme uživatelský účet.

Zadáme název naší domácnosti. Pomocí „ROZPOZNAT“ nebo přímo v mapě nastavíme polohu naší domácnosti.  Zkontrolujeme nastavení časového pásma a jednotek a klineme na „Další„.

Již nyní nám může Home Assistent pomoc najít některé dostupné integrace. Pokud žádné nenašel nevadí, později je můžete přidat ručně. Celou konfiguraci dokončíte kliknutím na „DOKONČIT„.

HOTOVO. Nyní váš již přivítá hlavní panel domácího asistenta.

 

V dalších dílech se můžete těšit na ukázku nastavení integrací. Například si ukážeme si jak jsem si do Home Assistenta přidal všechny prvky Tuya, ale i další prvky chytré domácnosti jako pračka, sušička. Ukážeme si jak vytvořit pěkné uživatelské rozhraní s možností ovládat světla, sledovat kamery. A i to jak do HA vložit půdorys objektu do kterého zaneseme všechny ovládací prvky.

Ukázky z mojí instalace HA:

 

Související články

MCx

Hoďte mě mezi vlky, a já se vrátím jako vůdce smečky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.
Přečíst si víc.