Stavím chytrou domácnost – 3.díl

prvním díle jsem psal o tom jakým způsobem jsem postupoval při výběru řešení a prvků pro chytrou domácnost. V druhém díle jsme nakoukli do zákulisí celé chytré domácnosti. V dnešní krátkém díle si ukážeme jak instalace probíhala.

Nejprve bylo potřeba osadit prvky chytré elektroinstalace, konkrétně chytré vypínače. Ty narozdíl od klasických vypínačů potřebují do instalační krabičky mít přivedené napájení, tedy kromě vodiče fáze L, potřebují navíc i vodič N. Na to je potřeba myslet již při vytváření elektroinstalace. Většina prvků zapojená do chytré elektroinstalace (vypínače, ovladače rolet, termostaty) vyžaduje takto řešené napájení. Tento krok jsem samozřejmě svěřil odborníkovi – elektrikářovi, které provedl potřebné zapojení. Moje starost je pak veškeré takto připojené prvky napárovat přes WiFi do aplikace pro ovládání.

Ostatní prvky chytré domácnosti mají napájení řešené buď přes přiložený síťový adaptér AC 230V nebo mají vlastní baterii. Po jejich osazení a zapojení je pak zase potřeba prvky napárovat přes WiFi do aplikace pro ovládání.

Již v prvním díle jsme řešili aplikace pro ovládání prvků Tuya. V mobilní verzi existují dvě aplikace a to jak pro Android tak i pro iOS. První se jmenuje TuyaSmart a druhá SmartLife. Obě aplikace umí totéž jen se liší vzhledem. V aplikaci kromě ovládání prvků spravujeme i automatizace. Automatizace jsou chytré scénáře, které vykonají s prvkem akci na základě stanovené podmínky.

Mobilní aplikace a nastavené automatizace tvoří slušný základ pro ovládání chytré domácnosti. V okamžiku, kdy však ve vaší chytré domácnosti kombinujete více prvků od různých výrobců nebo různé platformy zjistíte, že neexistuje reálná možnost jak všechny aplikace v mobilním telefonu propojit a nastavit tak, aby automatizace fungovali napříč platformami od různých výrobců. Navíc třeba konkrétně platforma Tuya nenabízí webové rozhraní pro správu a ovládání vaší chytré domácnosti.  Což může být problém, pokud si třeba plánujete vytvořit v domě ovládací dotykový panel postavený na jiné operačním systému než Android/iOS.  Řešení existuje, ale o tom si povíme v dalším dílu.

 

Související články

MCx

MCx

Hoďte mě mezi vlky, a já se vrátím jako vůdce smečky