Stavím chytrou domácnost – 1.díl

V nově pořízeném bydlení probíhá totální rekonstrukce. Protože se znovu řeší veškeré rozvody a vše se „staví“ znovu byla by škoda nezahrnout rozvody a řešení pro chytrou domácnost. Na téma chytrá domácnost jsem prošel nespočet blogů a různých webů prodejců řešení. Od začátku jsem věděl, že nechci řešení na klíč, protože si chci s nastavením hrát sám. Při rozhodování jaký systém zvolit hrála velkou roli možnost systém kdykoliv rozšířit doplnit, a také co nejednoduší ovládání, nejlépe přes mobil, tak abych mohl přístup sdílet s ostatními členy domácnosti.

Na trhu je bezpočet již hotových řešení. Nejvíce mě zaujala řešení založené na sběrnici, kdy v celém objektu natáhnete sběrnici na kterou pak zavěsíte jednotlivé větve na kterých jsou samotná zařízení. Při hledání vhodného řešení jsem také narazil na systémy s centrální jednotkou do které se svedou jednotlivá zařízení. Poslední možností jsou jednoduchá řešení založená na cloudovém uložišti poskytovatele platformy na které služba běží. Pokud nejste paranoidní a nemáte v hlavě černé scénáře, jak někdo cloud vypne nebo se skrz něj nabourá k ovládání vaší domácnosti, může to být právě to vhodné řešení.

Musím přiznat, že už nějakou dobu používám podobná udělátka na vzdálené ovládání a spínání spotřebičů, takže zkušenosti s nastavením a mouchami, které dlouhodobý provoz přináší už mám. Přesto vše jsem se rozhodl postavit chytrou domácnost na prvkách platformy Tuya, která integruje bezpočet různých ovládacích prvků (spínačů, senzorů, čidel, chytrých zámků, spotřebičů).

V tomto prvním díle bych rád vysvětlil to jak jsem já přemýšlel nad výběrem prvků. Jedná se o řešení pro moje potřeby, nikomu nic nevnucuji a budu rád pokud někoho inspiruji.

Ovládání je základ

To jak budete celé řešení ovládat je alfa a omega. Někomu by stačil ovládací panel umístění někde uprostřed místnosti na zdi. Někdo by rád stejně jako já měl celé ovládání v mobilním telefonu. Pro prvky Tuya existují dvě asi nejlepší aplikace a to jak pro Android tak i pro iOS. První se jmenuje TuyaSmart a druhá SmartLife. Nainstalované mám obě, ale mě osobně více vyhovuje ta první.

V aplikaci jako správce vytvoříte potřebnou domácnost, nastavíte počet místností jejich jména a přidáte další členy rodiny, kteří budou mít přístup k ovládání domácnosti. Jako správce přidáte „spárujete“ zařízení a máte hotovo. Nyní můžete vy i každý přidaný člen ovládat prvky chytré domácnosti skrze aplikaci v mobilním telefonu.

Automatizace pomocí scénářů

Řekněme, že máme jednu místnost a v ní dvě zařízení. První je spínač pro osvětlení a druhý je ovladač pro venkovní okenní roletu. Z předchozího odstavce víme, že vy a další členové domácnosti mohou kdykoliv a odkudkoliv ovládat zařízení, které jste jako správce spároval v aplikaci.  Takže ráno vstanu a mohu si přes aplikaci v telefonu rozsvítit nebo vytáhnout roletu v okně. Řekněme, že bych chtěl aby se roleta vytáhla automaticky vždy ráno pro východu slunce a stáhla automaticky vždy večer při západu slunce. Nebo bych chtěl, aby se rozsvítilo světlo, vždy když se přiblíží na 100m  k domu, ale zároveň nechci aby to takto fungovalo v sobotu a v neděli. Toto a mnohem více lze dosáhnout pomocí  scénářů. Scénáře jsou právě to co dělá ze zařízení a aplikace chytrou domácnost. Můžete vytvářet scénáře, které jsou závislé na počasí (teplota, vlhkost, východ/západ slunce, rychlost větru, atd..), podle polohy (příjezd, odjezd z místa), časové scénáře a samozřejmě to nejdůležitější v závislosti na dalších  zařízení (pokud se něco sepne tak se stane to a to..).

 

Výběr prvků a scénáře pro mojí domácnost

Jak jsem slíbil, nyní se podrobněji podíváme na to jak jsem vymýšlel a vybíral prvky pro svoji chytrou domácnost.

 • Na vstupních dveří do objektu je umístěn chytrý zámek – reaguje na přiblížení přes Bluetooth, přiložení čipu, zadání číselného kódu na klávesnici zařízení nebo ho lze odemknout přes aplikaci v mobilu (klidně i na dálku)
 • V celém objektu jsou osazeny chytré WiFi vypínače pro ovládání osvětlení a ovladače pro LED pásky
 • Na každých vnitřních dveřích i oknech jsou umístěny chytré WiFi magnetické senzory
 • U oken, kde jsou venkovní rolety jsou připojeny chytré WiFi ovladače pro stahování/vytahování rolet
 • Na přívodu plynu je umístěn motorizovaný zavírač ventilu a u plynového kotle je požární/kouřový a CO2 detektor
 • Plynový kotel se osazen chytrým WiFi termostatem
 • Na přívodech vody je umístěn motorizovaný zavírač ventilu a všechny důležité místa jsou osazena záplavovým senzorem
 • V obývací místnosti je umístěn IR bridge, který dokáže ovládat všechna zařízení přes infra senzor (televize, sound systémy, větráky, klimatizace)
 • V celém objektu je instalován kamerový systém, který umí přes alarm výstupy vyvolat nebo ovládat další prvky
 • Do chytré domácnosti jsou zapojeny další „chytré“ spotřebiče  (ultrazvuková aroma lampa, lednice, pračka, sušička)
 • Instalované datové NAS úložiště s podporou DNLA je propojené s několika televizory a přes aplikaci IFTTT lze v mobilním telefonu spouštět další aplikace (přehrávání videa/foto, atd..) nebo ovládat v aplikaci SmartTyua další prvky chytré domácnosti

V dalším dílu si ukážeme pár fotek s instalace a také vám prozradím pár triků a tipů pro nastavení a konfiguraci zařízení.

 

Související články

MCx

Hoďte mě mezi vlky, a já se vrátím jako vůdce smečky

Jeden myslel na “Stavím chytrou domácnost – 1.díl

Komentáře nejsou povoleny.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.
Přečíst si víc.