PMR 446 vše o vysílání na PoMeRančích I.

Co je to PMR?
PMR je zkratka pro Personal Mobile Radio nebo také Family Radio Service. Jsou to vlastně občanské radiostanice (lidově vysílačky) pracující v pásmu 446,00625 MHz až 446,1 MHz.

Toto pásmo bylo uvolněno k provozu v roce 2001.

Parametry stanic umožňují za dobrých podmínek spojení z kopce na kopec na vzdálenost i 150 km. Vlnová délka PMR je ale přibližně jen 68 cm a tudíž šíření signálu je značně ovlivněno odrazy od překážek. V hustě obydlených oblastech a v budovách je typický rozsah 20-1000m, na horách za dobrých podmínek 5-10km. Stanice PMR pracují na 8 povolených kanálech a 38 tzv. CTCSS subkanálech (volitelně).

Stanice lze používat v celé Evropské unii, v USA však ne.

 

Dostupnost
Občanské radiostanice PMR jsou volně prodejné bez jakýchkoliv zkoušek, ale je k nim třeba tzv. generální licence stanovující parametry radiostanice. Výrobce je povinen k radiostanicím přiložit tzv. prohlášení o shodě – tím zaručuje, že daná stanice je shodná s typem, jehož parametry byly změřeny a splňuje požadavky dané předpisy.

Zdroj: Wikipedie

O Autorovi

MCx.cz

MCx.cz
Dne 8.8.2015 jsem se zaregistroval na GC. Dne 15.8.2015 jsem našel svou první keš. Od té doby patřím mezi podobně postižené jedince. Geocaching mi také pomáhá vyvětrat hlavu od mnoha věcí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.
Přečíst si víc.