PMR 446 vše o vysílání na PoMeRančích I.

EDIT: Aktualizace vzhledem k novému všeobecnému oprávnění platnému od 1.1.2018

Co je to PMR?
PMR je zkratka pro Personal Mobile Radio nebo také Family Radio Service. Jsou to vlastně občanské radiostanice (lidově vysílačky) pracující v pásmu 446,00625 MHz až 446,1 MHz.

Toto pásmo bylo uvolněno k provozu v roce 2001.

Parametry stanic umožňují za dobrých podmínek spojení z kopce na kopec na vzdálenost i 150 km. Vlnová délka PMR je ale přibližně jen 68 cm a tudíž šíření signálu je značně ovlivněno odrazy od překážek. V hustě obydlených oblastech a v budovách je typický rozsah 20-1000m, na horách za dobrých podmínek 5-10km. Stanice PMR pracují na 16ti povolených kanálech a 38 tzv. CTCSS subkanálech (volitelně).

Stanice lze používat v celé Evropské unii, v USA však ne.

 

Dostupnost
Občanské radiostanice PMR jsou volně prodejné bez jakýchkoliv zkoušek, ale je k nim třeba tzv. generální licence stanovující parametry radiostanice. Výrobce je povinen k radiostanicím přiložit tzv. prohlášení o shodě – tím zaručuje, že daná stanice je shodná s typem, jehož parametry byly změřeny a splňuje požadavky dané předpisy.

Zdroj: Wikipedie

MCx

MCx

Hoďte mě mezi vlky, a já se vrátím jako vůdce smečky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.
Přečíst si víc.