Jakou vysílačku na pásmo PMR?

Na otázku z nadpisu článku je jednoznačná odpověď.  Vždy homologovanou vysílačku určenou pouze pro pásmo PMR. Jedině tak bude vysílání legální. Ve zkratce musí mít vysílačka maximální výkon 0,5W a neodmontovatelnou anténu. Na trhu jsou k dostání i vysílačky, které se tváří jako PMR, ale nejsou legální, ač pracují v pásmu PMR 446MHz nesplňují některé z výše uvedených podmínek. Homologované radiostanice koupíte v elektro prodejnách a také skoro v každém hobby marketu a možná dokonce i hračkářství. Pokud začínáte a chcete co nejednoduší zařízení z pohledu ovládání a nastavování, sáhněte po ověřené vysílačce namátkou Sencor SMR 600, Motorola T80 nebo SilverCrest SFG 8000. Z třech jmenovaných je asi nejlépe dostupnou radiostanice Sencor SMR 600, protože jí seženete skoro v každé prodejně elektroniky.

 

Radiostanice Sencor SMR 600

Pěkně vyhlížející a solidně zpracovaná radiostanice. Navíc se tenhle model prodává v páru, takže za cenu lehce přes 1200 Kč získáme dvě vysílačky  spolu s příslušenstvím (základna pro nabíjení a akumulátory). Vysílačka velmi dobře padne do ruky, má pogumované PTT tlačítko a otočný knoflík, který můžeme vidět zejména u profi modelů. Staničku zapínáme právě zmíněným otočným knoflíkem, který zároveň slouží k regulaci hlasitosti. Co se ovládání týká, tak k většině funkcí se dostaneme pouze přes menu, které je 12-ti položkové. Bohužel po delší době používání zjistíte, že přístup k některým funkcím je poněkud zdlouhavý. Například, pokud chcete spustit skenování kanálů, musíte 5x zmáčknout tlačítko MENU a pak ještě tlačítko se šipkou dolů/nahoru. Je škoda, že zrovna funkce skenování, která se užívá nejčastěji nemá samostatné tlačítko. Ono ani přepínání kanálů není zrovna rychlé a v praxi se tak často dostaneme do situace, že když je třeba přejít na jiný kanál, protistrana s jinou vysílačkou má už dávno přepnuto, zatímco my stále ještě mačkáme tlačítka.

Přesto vše je nutné říct, že ve své třídě je tato radiostanice nepřekonatelná co se týče poměru cena vs. funkčnost. Disponuje 8 kanály, umí CTCSS kódy i DCS kódy, má poslech na dvou kanálech najednou tzv. Dual Watch, má funkci scan na plynulé prolaďování kanálů. Samozřejmostí je nabíjecí konektor a jack výstup pro hands-free.

 

 

Zapínáme a jdeme poslouchat

Radiostanici zapnete otočným knoflíkem, kterým zároveň nastavíte hlasitost. V levém horním rohu displeje vidíme číslo kanálu CH1. Kanál CH1 až CH8 přepínáte tak, že jednou stisknete tlačítko MENU, aktuálně zvolené číslo kanálu CH1 v levém horním rohu LCD displeje začne blikat. Stiskem tlačítek UP nebo DOWN volíme požadovaný kanál. Zvolený kanál potvrdíme stiskem bočního tlačítka PTT. Když budete mít štěstí na jednom z osmi kanálu uslyšíte rádiový provoz. Spíše tomu tak nebude. Pokud se teď ptáte proč vysílačka mlčí nebo dokonce proč nešumí jako rádio při přelaďování? Odpovědí je zamčená tzv. šumová brána (Squelch), která vpustí pouze dostatečně silné signály, takže vám stanici spustí jen při hovoru, ale bohužel některé slabé hovory může ignorovat. Pokud chceme opravdu poslouchat veškerý radiový provoz na zvoleném kanále musíme odsquelchovat neboli zapnout monitorování kanálu. Na zvoleném kanále stiskneme současně tlačítka MENU a DOWN. Na displeji se rozsvítí ikona RX. V tuto chvíli slyšíme veškerý radiový provoz a změnou polohy vysílačky (dáme jí o kousek výš, popojdeme) lovíme spojení.

Pokud s PMR začínáte doporučuji ze začátku jen poslouchat. Zahájit vysílání doporučuji teprve až nastudujete další informace, které se týkají zejména volaček, lokátorů, Q kódů a dalšího.

Zdroje a odkazy

http://www.cbpmr.cz/

FB skupina PMR v Čechách

 

 

 

 

MCx

Hoďte mě mezi vlky, a já se vrátím jako vůdce smečky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.
Přečíst si víc.